Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Przez swoje nieduże rozmiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli planujemy trzymać tam kilka zwierząt.Istotnym jest, aby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, ponieważ grozi to utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej warto ulokować w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, ponieważ będzie miała kryjówkę, do której może skryć się na odpoczynek lub odstresować się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html transporter dla kota